Program Tanıtımı

Genel Bilgiler
Tarsus Meslek Yüksekokulu 1993-1994 öğretim yılında Mersin Üniversitesi bünyesinde eğitim öğretime başlamış olup, Çukurova bölgesinin bir tekstil yöresi olması nedeniyle bölgedeki sanayi kuruluşlarının ihtiyacı olan ara kademe yönetici olarak tabir edilen ve üst yönetim ile işçiler arasındaki koordinasyonu sağlayacak teknik bilgi ve donanıma sahip nitelikte insanlar yetiştirmek amacıyla kurulmuştur.
2002-2003 eğitim-öğretim yılında Moda Konfeksiyon bölümünün de Tekstil adı altında alt program olarak birleştirilmesi ile Tekstil programı Kalite Kontrol ve Konfeksiyon olmak üzere iki alt dalda eğitim-öğretim vermeye başlamıştır.
2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren İnsan Kaynaklarının Mesleki Eğitim Yoluyla Geliştirilmesi Projesi (İKMEP) kapsamında Tasarım Bölümü Moda Tasarım Programı olarak güncellenmiştir.
Tarsus Üniversitesi Meslek Yüksekokulu olarak 18.05.2018 tarihinde 30425 sayılı ve 2018/7141 sayılı kanunla yayınlanan Resmi Gazete ile Mersin Üniversitesi bünyesinden ayrılmıştır ve Moda Tasarım programı Tarsus Üniversitesi çatısı altında eğitim-öğretimi devam ettirmektedir.

Programın Hedefi
Moda ve tekstil endüstrisinde çağdaş, yaratıcı özgün tasarımlar üretebilen, moda olabilecek özgün fikirleri sezinleyebilen, malzeme ve üretim teknikleri konusunda bilgili ve moda girişimliği konusunda donanımlı tasarımcılar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Programa Kabul Şartları
YÖK’ün ilgili mevzuatı doğrultusunda ÖSYM tarafından belirlenmiş olup, Endüstri Meslek ve Kız Meslek Liselerinin Tekstil, Hazır Giyim, Konfeksiyon ve Moda Tasarım bölümlerinden YGS sınavında TYT Taban puanında belli bir taban puan alma koşuluyla öğrenciler bölüme kabul edilirler.

Mezuniyet Şartları
Öğrenci, 120 AKTS/ECTS kredisini tamamlayarak programdan mezun olur. Programda mevcut olan (toplam 120 AKTS karşılığı) derslerin tümünü başarıyla tamamlamak için 4.00 üzerinden en az 2.00 ağırlıklı not ortalaması elde etmesi gerekir. Ayrıca öğrencinin 40 günlük mesleki stajından 100 üzerinden 65 puan alması gerekir.

İstihdam İmkanları

Moda ve tekstil markalarının tasarım departmanlarında çalışabilirler. Moda evlerinde stilist ve modelist olarak görev alabilirler. Serbest tasarımcı olarak çalışabilecekleri gibi moda ve hazır giyim sektöründe tekstil fabrikalarında ve atölyelerinde, örme-dokuma-baskı sanayinde tasarım stüdyolarında, sahne sanatları ile ilgili resmi ve özel kurularda sinema ve televizyon kurumlarında da tasarımcı olarak çalışabilirler. Tekstil,hazır giyim ve moda ile ilgili üretim ve pazarlama faaliyetleri yürüten firmalarda ürün danışmanı veya uzmanı olarak da geniş iş olanaklarına sahiptirler.

Dikey Geçiş Sınavı İle Geçilebilen Programlar

Moda ve Giyim Tasarımı
Moda Tasarımı
Moda ve Tekstil Tasarımı
Sahne Dekorları ve Kostümü
Tekstil Mühendisliği
Tekstil Tasarımı
Tekstil ve Moda Tasarımı